Przejdź do treści
2
ŚDM - 2016
Przejdź do stopki

Pokolenie JP2 - o zespole

Treść

                  

   " Pokolenie Jana Pawła II" to nazwa zespołu słowno – muzycznego działającego przy Parafii Św. Elżbiety i Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu.       Zespół po śmierci Papieża przyjął nazwę "Pokolenie JP II", i rozpoczął regularną działalność. Opiekunem zespołu, autorem utworów jest nauczyciel LO mgr Mieczysław Zagórowski, zaś opiekunem duchowym Ks. Henryk Homoncik. Główną inspiracją tej działalności jest osoba Jana Pawła II, jego życie, przesłania dla świata, a szczególnie dla młodzieży. Młodzi artyści biorą udział w wielu uroczystościach państwowych i religijnych. Zespół ściśle współpracuje z Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania, poprzez przygotowanie oprawy poetycko-muzycznej uroczystości odbywających się w ciągu roku przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu. "Pokolenie JP II", jest laureatem I miejsca prestiżowego konkursu pod hasłem "Moje spotkania z Ojcem Św. Janem Pawłem II" organizowanego przez Województwo Małopolskie,   pod patronatem Ks. Kardynała St. Dziwisza, . W konkursie brały udział 54 zespoły, blisko 1000 uczestników. Utwór słowno-muzyczny poświęcony pamięci Ojca Świętego pt. "Nie lękajcie się być świętymi" skomponowany przez opiekuna zespołu i zaaranżowany przez absolwentkę LO Magdalenę Zagórowską , spotkał się z wysoką oceną jury konkursowego, został zarejestrowany i wyemitowany przez TVP 2. Zespół zaprezentował się w Krakowskiej Akademii Muzycznej, w Teatrze im J. Słowackiego w Krakowie. Szczególnym wyróżnieniem i wielkim przeżyciem był występ na krakowskich błoniach podczas spotkania Papieża Benedykta XVI z młodzieżą w maju 2006 r.  W tym samym roku młodzi artyści koncertowali we Włoszech: Watykanie, Rzymie, San Giovanni Rotondo, Asyżu, a w dn. 01. listopada zespół przygotował oprawę muzyczną Mszy Św. dla Poloni na Monte Casino. Po powrocie grupa została zaproszona na spotkanie opłatkowe przez Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. Pod koniec marca 2008 r."Pokolenie JP2" udał się do Paryża ,gdzie został zaproszony przez francuską Polonię na obchody III rocznicy śmierci Papieża.Oprawa Mszy Świętych w polskim kościele pw.Św. Genowefy, oraz zaprezentowany program artystyczny wraz z prezentacją utworów dostarczyły wielu niezapomnianych chwil zadumy i wzruszeń.                              Końcem czerwca 2009 r.zespół odbył wspaniałą podróż z Mszami i koncertami ewangelizacyjnymi po Irlandii, gdzie dostarczył wielu wzruszających chwil  Polonii tam mieszkającej.Cudowne przyjęcie przez cudownych ludzi. Doskonały przekaz poprzez śpiew i modlitwę treści głoszonych przez Papieża na pewno utkwi w pamięci wielu Polakom mieszkającym w Dublinie, Tullamore, Navan i okolic. Zespół uczestniczył i uczestniczy w  uroczystościach religijnych  poprzez posługę muzyczną podczas Mszy Świętych oraz grając koncerty ewangelizacyjne na zaproszenie wielu polskich parafii. 

W 2018 roku "Pokolenie JP2" został poraz drugi zaproszony do Irlandii. Tym razem przez Polonię  w Sligo w północno zachodniej części kraju, gdzie koncertował podczas polskiej majówki jako specjalny gość z Polski.

Głównym celem zespołu jest ewangelizacja, szczególnie związana z  osobą Jana Pawła II , a przede wszystkim treści i przesłania przez Niego głoszone .Zespół posiada wiele kompozycji własnych w tym utwór "Nie lękajcie się być świętymi" i pod takim właśnie tytułem w maju 2009 r. zespół wydał płytę, która jest wspaniałym dziełem ewangelizacyjnym, promocją Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania, a przede wszystkim przypominaniem przesłania o świętości wypowiedzianego z ziemi sądeckiej przez Papieża w 1999 roku."     

   

 

   

    

11068